Konferences tehnoloģiju mācību jomas skolotājiem


Mēs, IT Izglītības fonds, esam pētījuši tehnoloģiju mācību jomas skolotāju kopienas un ievērojām, ka, lielākoties, tās tiek organizētas pēc novada, skolu, institūciju iniciatīvām. Šī iemesla dēļ mēs 2024. gadā tehnoloģiju mācību jomas skolotājiem lūdzām piedalīties aptaujā par jomas skolotāju atbalstu. Balstoties uz aptaujas rezultātiem nolēmām organizēt regulāras klātienes konferences, kurās tiek aktualizētas aktuālas tēmas un sniegts atbalsts, un veicināta skolotāju savstarpējā tīklošanās.

Dizaina un tehnoloģiju un programmēšanas skolotāja Siguldas pilsētas vidusskolā, izglītības projektu un programmu koordinatore Siguldas Tehnoloģiju izglītības centrā. Izglītību ieguvusi Rīgas Tehniskās universitātes maģistra grādu kā informācijas tehnoloģiju projektu vadītāja. Vēlāk papildinājusi savas zināšanas un prasmes, iegūstot pedagoga kvalifikāciju. Patīk ceļot un izpētīt jaunas vietas, mācīties, rūpēties par augiem un sēņot.

Projekta “Sporta pils dārzi” idejas autore un vadītāja, 2022. gada Rīgas vasaras kultūras programmas kuratore. “Sporta pils dārzi” ir rīdzinieku veidots projekts ar mērķi atvērt un nodot pilsētnieku lietošanā pašlaik neizmantoto Sporta pils teritoriju. Šogad projekts iekļauts starp prestižās Eiropas pilsētu publiskās ārtelpas balvas pieciem finālistiem. Novembrī, Barselonā notiks projektu prezentācijas, kur paziņos šī gada uzvarētājus. Renāti interesē, kā starpdisciplināri kultūras projekti var veicināt sabiedrības labsajūtu un veidot priekpilnāku, atbildīgāku un harmoniskāku pilsētu un sabiedrību. Šobrīd studē mākslas vēsturi maģistrantūrā Ņujorkas pilsētas universitātes Hunter koledžā.

IT Izglītības fonda projektu vadītāja, pavasarī absolvējusi Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes maģistratūras programmu “Tehnoloģiju inovācijas un dizains izglītībā”. Zinātniskā asistente Latvijas Universitātē. Interesē tēmas, kas saistītas ar izglītības tehnoloģijām un dizainu.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors, kurators. Londonas Universitātes Kortolda mākslas institūtā ieguvis maģistra grādu mākslas vēsturē ar specializāciju muzeju studijās. Veidojis izstādes un dažādus mākslas projektus. 2020. gadā kļuvis par Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja vadītāju. Uzskata, ka medicīnas muzejam jākalpo par platformu, kas pulcē atšķirīgus viedokļus un spēcina sabiedrības veselības pratību.

Pilsētplānotājs, inovāciju kustības VEFRESH vadītājs un antropologs ar specializāciju dizainā un plānošanā. VEFRESH palīdz īstenot un ieviest ilgtspējīgus mobilitātes risinājumus gan jaunuzņēmumiem, gan korporācijām. Sadarbībā ar Olesunnas (Ålesund) pašvaldību Norvēģijā un Rīgas domi, VEFRESH ir apņēmies pielāgot un ieviest ANO Smart Sustainable Cities (U4SSC) programmas principus pilsētām un plānotājiem Latvijā.

Laikmetīgā teātra un starpdisciplināru mākslas notikumu kuratore, vairāk nekā 15 gadu vadījusi Latvijas Jaunā teātra institūtu un Starptautisko jaunā teātra festivālu “Homo Novus”. Šobrīd dzīvo Ņujorkā, kur tikko kā absolvējusi urbānās vietrades programmu Prata institutā Bruklinā, ASV.

Skola2030 vecākā eksperte tehnoloģiju mācību jomā, 2020.gada pavasarī absolvējusi Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes bakalaura programmu “Mājturības un tehnoloģiju skolotājs”. Rīgas 72. vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotāja 10.-12.klasēs. Aktīva dzīvesveida piekritēja, interesē dizains un klausāmsarunas, kas sniedz plašāku redzējumu.

Arhitekte, šobrīd – Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta pētniece. Mācību materiāla par Vides dizainu Dizaina un tehnoloģiju pedagogiem autore, strādājusi praktiskajā projektēšanā, bijusi vairāku pilsētvides vasaras skolu vadītāja un arhitektūras projektēšanas kursu lektore augstskolā. Arhitekta izglītība Rīgas Tehniskajā universitātē, Maģistra grāds Mākslas vēsturē un teorijā Latvijas Mākslas akadēmijā.

Unė Kaunaitė ir Edu Vilnius, organizācijas, kuras mērķis ir uzlabot izglītības kvalitāti Viļņā, vadītāja. Viņa ir daļa no komandas, kuras mērķis ir pārveidot izglītības pieredzi, palīdzot skolotājiem visā pilsētā paplašināt savas klases. Viļņa pārkārto savu izglītības sistēmu, lai padarītu to noturīgāku un atbilstošāku nākotnes ekonomikai, izveidojot projektu “Vilnius as an Open School”, kas bīda robežas, kad un kā būtu jāsniedz izglītība, cerot uzlabot skolēnu motivāciju, karjeras iespējas un pilsonības sajūtu. Iepriekš Une ir strādājusi par Lietuvas premjerministra padomnieci izglītības, zinātnes, kultūras un sporta jautājumos. Viņa ir ieguvusi maģistra grādu izglītībā Kembridžas Universitātē, kā arī humanitāro maģistra grādu psiholoģijā un sociālajā antropoloģijā Sentendrjūsas Universitātē. Viņa ir arī trīs noveļu autore.

Iedvesmas dienas 2022 kopsavilkums, piedalās: Dina Suhanova, Gundega Laiviņa, Renāte Lagzdiņa; moderē – Haralds Burkovskis

Konferencē “Iedvesmas diena” ir apkopoti iedvesmas un pieredzes stāsti dizaina jomā no Latvijas un pasaulē. Katra konferences dalībnieka video var noderēt topošajiem un esošajiem māksliniekiem, dizaineriem un citiem interesentiem, kuri pārstāv tehnoloģiju jomu- gan izglītībā, mācoties, gan profesionāli.

Iedvesmas diena Dizains un Tehnoloģijas 2021
/Pēteris Kaļva/

Rīgas Teikas vidusskolas “Dizains un tehnoloģijas” skolotājs Pēteris Kaļva pastāsta kā Teikas vidusskola īstenoja izaicinājumu, ieviest savā skolā jauno mācību priekšmetu “Dizains un tehnoloģijas”, kā arī par nākotnes plāniem.

 

Kustības Riga Tech girls radītājas – Anna Andersone un Alise Dīrika, pastāsta par jauna produkta radīšanas procesu un tehnoloģiju nozīmi. Anna ir izveidojusi arī savu koncepta apģērba līniju Be-with. Alise ir Infogram līdzdibinātāja un Prezi.com vecākā produktu vadītāja.

Ingūna Elere, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore un dizaina biroja H2E līdzdibinātāja. Darbojas dažādās starpdisciplinārās dizaina jomās un rada unikālus, startptautiski novērtētus projektus. Dizaina biroja H2E Latvijā īstenotie projekti ir ieguvuši gan vietēja, gan starptautiska mēroga atzinību, piemēram, – Makšķerēšanas vieta pie Alūksnes ezera, Jāņa Čakstes māja “Aučos” , Alūksnes Bānīša stacijas ekspozīcija, Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka apmeklētāju centrs un ekspozīja.

Jeļena Solovjova – Uzņēmuma “Tet” lietotāju pieredzes dizainere, lektore, publiciste. Dizaina domāšana ir uz lietotāju orientēta problēmrisināšanas metodoloģija, kas ir ļoti efektīva, strādājot ar sarežģītām, maz izpētītām problēmām. Pagājušajā vasarā, izmantojot dizaina domāšanas metodes, uzņēmumā “Tet” tika veikts eksperiments Metropole 3.0, izzinot kolēģu vajadzības un veidojot jaunu darba organizācijas modeli darbam birojā un attālināti. Jeļena ir arī autore materiāliem par dizaina domāšanu, kuru ikvienam un bezmaksas pieejami mājas lapā startdesign.lv

Mākslinieku un arhitektu Krišs Zilgalvis, plašākai sabiedrībai Latvijā kļuva zināms ar uzvaru Rīgas Doma baznīcas un biedrības “Ascendum” rīkotajā vitrāžas konkursā. Vitrāža tapusi sadarbībā ar starpdisciplināru speciālistu komandu, izkristalizējot ideju un izzinot tehnoloģiskos risinājumus, īpašu uzmanību pievēršot gaismas izpētei. Krišs savā daiļradē pievērsies dažādiem mākslas veidiem ar vēlmi iegūt savā rīcībā pēc iespējas vairāk instrumentu un izteiksmes līdzekļu.

Ilza Dobele, Latvijas Nacionālās televīzijas raidījumu vadītāja, Latvijas Mākslas akadēmijas vieslektore un dizaina diskusiju vadītāja. Ilze pastāsta savu pieredzes stāstu par to kā esošam vai jaunradītam dizainam palīdz precīzs vēstījums un kā tas veido izpratni par dizaina nozīmi.

Jānis Vīksna, Accenture Baltijā lietotāju pieredzes un grafiskais dizainers pastāsta dažus piemērus no savas personīgās lietotāja pieredzes, ar kuriem viņš ir sastapies pēdējā laikā. Par to cik viegli un grūti ir izdarīt dažādas ikdienišķas lietas izmantojot labus un sliktus dizaina risinājumus.