No bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes līdz darbam IT uzņēmumā “Exonicus”
/Līga Ellere/
/Līga Ellere/
Līga Ellere vada pētniecības un attīstības projektus Exonicus R&D, Exonicus Inc. Eiropas filiālē. Uzņēmums ir globāli unikālas programmatūras izstrādātājs, kas palīdz militārās medicīnas profesionāļiem nostirpināt savas prasmes un zināšanas, mācoties XR vidē.
Līga savā pieredzes stāstā iepazīstina ar to, kāds ir bijis viņas profesionālās izaugsmes ceļš no bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes līdz darbam IT uzņēmumā Exonicus. Ar savu stāstu Līga vēlas parādīt piemēru, ka IT ir izteikti starpdisciplināra nozare, kura neaprobežojas tikai ar programmēšanu.
Digitālie rīki medicīnas nozarē
/Ieva Dzirkale/
/Ieva Dzirkale/
Ieva Dzirkale ir Roche Latvija digitālās stratēģijas vadītāja.
Savā pieredzes stāstā Ieva stāsta par digitālajiem rīkiem medicīnas nozarē. Viņa saka: “Digitālo veselības rīku un to izmantošanas iespējas pasaulē ir daudz, bet ne viss ir noderīgs, ne viss ir viegli ieviešams. Šekspīra “Būt vai nebūt” jautājums noder arī tad, ja plāno radīt ko inovatīvu un transformējošu veselības jomā. Jo pats svarīgākais arī digitālā laikmetā ir cilvēks – vai cilvēks būs gatavs lietot jaunu risinājumu? Manuprāt, vienmēr ir vērts mēģināt. Vēl vairāk – tieši Jums, jaunieši, ir jāmēģina visvairāk”.
Kāda loma ir zinātniskajai pētniecībai medicīnas tehnoloģiju attīstībā?
/Kristaps Paļskis/
/Kristaps Paļskis/
Kristaps Paļskis ir Eiropas Kodolpētījumu organizācijas (CERN) pētnieks. Viņš ir ieguvis maģistra grādu medicīnas fizikā un šobrīd ir arī Rīgas Tehniskā universitātes doktorantūras students. Doktorantūrā viņš pēta inovatīvas staru terapijas tehnoloģijas vēža ārstēšanai.
Kristaps dalās ar savu profesionālā virziena izvēli kā skolnieks, kuram interesējuši teju visi STEM priekšmeti un mēģina atbildēt uz jautājumiem:
– Ko darīt, ja vidusskolā interesē medicīna, tomēr ārsta profesijā sevi neredzu?
– Ko darīt, ja padodas fizika, bet tā asociējas ar teoriju, bet nākotnē vēlos darboties praktiski?
Kristaps aktualizē to, kāda loma ir zinātniskajai pētniecībai medicīnas tehnoloģiju attīstībā caur dažādām medicīnas tehnoloģiju perspektīvām – “lietotājs – inženieris – pētnieks”.
Traumu simulatora “Exonicus” izveides stāsts un tā pielietojums izglītībā
/Sandis Kondrāts/
/Sandis Kondrāts/
Sandis Kondrāts ir līdzdibinātājs un vadītājs Exonicus, ASV un Latvijas uzņēmumiem, kas attīsta medicīnas izglītības tehnoloģiju. Exonicus Trauma Simulator mērķis ir sniegt atbalstu medicīnas profesionāļiem apmācībai virtuālā realitātē, jeb metaversā, lai ietaupītu laiku un padarītu drošāku apmācību procesu neatliekamās palīdzības ārstiem un medmāsām.