IT Izglītības fonds sadarbībā ar IT uzņēmumu grupa "Visma" izsludināja pieteikšanos pasaulē lielākajā loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkursā Bebr[a]s

Atklāta pieteikšanās pasaulē lielākajam loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkursam Bebr[a]s, 5.-12. klašu skolēni aicināti pieteikties līdz 2021. gada 3. novembrim. Piedalīties var gan kopā ar klasi, gan individuāli. Konkurss Latvijā notiks jau 18. reizi un plānots, ka tajā attālināti piedalīsies vairāk nekā 20 000 skolēnu. Kopumā šajā konkursā piedalās gandrīz 3 miljonu skolēnu no vairāk kā 50 valstīm. Šajā rakstā vēlamies pastāstīt kādas ir atsauksmes par Bebr[a]s un kādi ir galvenie ieguvumi. Ja vēl nav pārliecības vai tajā piedalīties, tad iespējams šis kalpos kā pamudinājums, to darīt, jo ieguvumu ir daudz.

“IT Izglītības fondā novērtējam iespēju informatīvi atbalstīt šo pasākumu, jo vēlamies, lai skolēni ir nevis tikai tehnoloģiju patērētāji, bet lai viņi sevi ierauga no tehnoloģiju radītāja prizmas”, saka IT Izglītības fonda izpilddirektore Zanda Zilgalve

“Bebr[a]s dod iespēju skolēnam mācīties pateikt sev: “Esmu drosmīgs, ķeros klāt katras problēmas risināšanai, ja uzreiz neizdodas, tad zinu, ka apkārt ir brīnišķīgi cilvēki, no kuriem varu mācīties, ar kuriem kopā es to spēšu paveikt!” Priecājamies par katra skolēna spēju konkursa uzdevumos vai kaut vai vienā pielietot loģiku, saredzēt algoritmiskās domāšanas principus, tos efektīvi pielietot. Pasaulē ir pieaugošs speciālistu trūkums gan IT nozarē, gan tai pietuvinātajās jomās, tādēļ ļoti svarīgi ir jau skolas vecumā uzcītīgi mācīties eksaktos mācību priekšmetus, loģisko domāšanu. IT nozarē, inženierzinātnēs, biznesa datu analīzē un citviet šodien vairāk nekā jebkad agrāk nepieciešama spēja risināt matemātiskas problēmas. Matemātika ir pamatu pamats, un tik, cik labi būs tajā apgūtas zināšanas, no tā būs lielā mērā atkarīga jaunieša tālākā profesionālā dzīve,” pārliecināta SIA “Visma Enterprise” vadītāja Antra Zālīte.

“Bebr[a]s pasaulē ir ieguvis lielu popularitāti – tajā piedalās jau 52 valstis! Neapšaubāmi konkurss ir atradis savu nišu un kā viens no masveidīgākajiem aptver praktiski visus skolēnu vecumposmus. Lepojamies, ka Latvijas pārstāvji piedalījās jau šī pasākuma pirmās starptautiskās versijas organizēšanā. Svarīgi, lai visi Latvijas skolēni, kam ir algoritmiskās domāšanas iezīmes – un tādas ir praktiski visiem – izmantotu iespēju piedalīties Bebr[a]s! Uzdevumi ir veidoti tā, lai katram dalībniekam kāds no tiem ir “pa zobam” un reizē lielākās daļas no tiem atrisināšana nebūtu gluži triviāla,” konkursa nozīmi un Latvijas skolēnu dalību uzsver tā aizsācējs mūsu valstī, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LUMII) pētnieks Mārtiņš Opmanis.

“Konkurss Bebr[a]s ir lieliska tradīcija, ko no Baltijas pārņēmusi visa pasaule. Piedaloties šajā konkursā, skolēniem ir iespēja atklāt, ka matemātika var būt aizraujoša spēle. Tajā pašā laikā šī spēle ir ceļa sākums pretī radošai un piepildītai karjerai. Arī manu ģimeni pozitīvi ietekmējis šis konkurss – meitas interesi par IT nozari pamodināja tieši Bebr[a]s,” gandarīts Latvijas Universitātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs.

“Engures vidusskolas skolēni no 4.-9.klasei Bebr[a]s piedalās jau gandrīz kopš tā pirmsākumiem. Arī šogad konkursā piedalīsies aptuveni 100 mūsu skolas bērni. Bērniem ir jāattīsta loģiskā domāšana, jo tā ir nepieciešama gan ikdienā, gan veiksmīgai mācību satura apguvei. Datorikā ir iekļauta programmēšana, jāzina kā pielietot dažādus algoritmus. Mani vērojumi pa šiem gadiem ir, ka reizēm bērni, kuri matemātikā nav ar labākajām atzīmēm, negaidīti labi sevi parāda Bebr[a]s konkursā, kur nepieciešamas nedaudz citādas prasmes. Viņi paši par sevi ir gandarīti un priecīgi par sasniegto, kas dod arī pozitīvu motivāciju tālākām mācībām. Dažiem skolēniem bijuši arī augstāki sasniegumi, piemēram, aizvadītajā gadā vienu Engures vidusskolas skolnieci uzaicināja dalībai konkursa otrajā kārtā. Ļoti jauki, ka organizatori ir padomājuši kā pateikt paldies katram dalībniekam – tiek sagatavoti diplomi ar katra dalībnieka iegūto punktu skaitu. Bērni tehnoloģijas izmanto labprāt, viegli tās apgūst, bet svarīgi viņus ievirzīt pareizajā virzienā, lai brīvo laiku neaizpildītu tikai izklaidējošas spēlītes. Piemēram, konkursā ir krietni jāpiepūlas, jādomā vairāk, bet tas arī ir datorikas skolotāja uzdevums – palīdzēt izzināt un sniegt pirmo priekšstatu par informācijas tehnoloģiju nozari un tās iespējām. Priecājos, ka vairāki mūsu skolēni tālākās studijas saista ar šo jomu un tehnoloģijām,” atzīst Engures vidusskolas datorikas skolotāja Arta Šteinberga.

“Konkursā Bebr[a]s Krāslavas ģimnāzijas 5.-9.klašu skolēni jau vairākus gadus var pārbaudīt savas zināšanas, kā arī, gatavojoties konkursam, tās uzlabot. Cik varam, gatavošanās laikā palīdzam bērniem, viņiem ir iespēja patstāvīgi pildīt līdzīgus uzdevumus, kā arī atnākt uz konsultāciju pēc stundām. Konkursa norise katrai klasei notiek datorikas stundas laikā. Svarīgi ir ne tikai bērnu panākumi konkursā Bebr[a]s, bet arī tas, ka skolēniem veidojas labāka izpratne, cik nozīmīga ir datorika, programmēšana, cik būtiski ir apgūt loģisko domāšanu,” saka Krāslavas ģimnāzijas matemātikas un datorikas skolotāja Nataļja Loskutova.

“No Silenes pamatskolas aizvadītajā gadā konkursā piedalījās 5.-9.klašu skolēni un arī šogad noteikti piedalīsimies! Bērniem patīk gan konkurss kopumā, gan izvēlētie uzdevumi ir interesanti. Viņus aizrauj, ka konkurss norit interaktīvā veidā un ir iespēja domāt soli uz priekšu. Mūsu skolēniem nav jautājums, kādēļ gan būtu jāpiedalās šādā konkursā? Viņi to gaida! Dalībai izvēlamies datorikas stundu, protams, bērni konkursam iepriekš gatavojas. Pirms tam kopīgi apspriežam iepriekšējā gada uzdevumus, katram arī mājās jāpagatavojas. Mūsdienās dzīve ir tik mainīga, vairs nepietiek tikai ar maizi un ūdeni jeb pamatzināšanām, jāmācās un jāapgūst iespējami vairāk!” tā Silenes pamatskolas matemātikas skolotāja Olga Čebajeva.

Nedaudz par konkursa vēsturi. Loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkurss Bebr[a]s 2004. gadā aizsākās Lietuvā, kur tam pamatus lika Viļņas universitātes profesore Valentīna Dagiene. Viņas mērķis bija rast veidu, kā veicināt skolēnu interesi par informātikas apguvi. Konkursa nosaukums Bebr[a]s ("bebrs" lietuviešu valodā) ir simbols centībai un neatlaidībai, ko iemieso šis dzīvnieks. Jau konkursa pirmajos gados tas kļuva par starptautisku fenomenu, un gadu no gada konkursa vēriens ievērojamie pieaug. Latvijā pirmais konkursa idejai noticēja un par to iedegās Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LUMII) pētnieks Mārtiņš Opmanis, kurš sāka konkursa organizēšanu 2005.gadā. Pēc tam rūpes par konkursa organizēšanu uzņēmās Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolotāja Elma Rudzīte. Būtisku ieguldījumu konkursa sistēmas izveidošanā sniedzis arī viņas skolnieks, nu jau pieredzējušais programmētājs, Mārtiņš Balodis.

Projektu īsteno IT uzņēmumu grupa “Visma”, informatīvi atbalsta IT Izglītības fonds

Vairāk informācijas par konkursu vari iegūt: www.bebrs.lv; www.facebook.com/bebrslatvija


Atpakaļ