IT nozarē jāmaina stereotipi par sievietēm; uzsāk vēstnešu un mentoru iniciatīvu

Latvijā joprojām trūkst izpratnes par ieguvumiem no vienlīdzīgas sieviešu un vīriešu līdztiesību nodrošināšanas informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē, secināts IT Izglītības fonda un Accenture uzdevumā veiktajā domnīcas Providus pētījumā. Lai sievietēm palīdzētu iekļauties nozarē, nevalstiskā organizācija Riga TechGirls uzsāk vērienīgu vēstnešu un mentoru iniciatīvu.

Pētījumā tika secināts, ka ievērojamā dzimumu pārstāvniecības disproporcija šajā nozarē ir cieši saistīta ar sabiedrībā dziļi iesakņotajiem stereotipiem, ka tehniskās zinātnes, tehnoloģijas ir vairāk piemērotas vīriešiem. Sabiedriskās domas aptauja, kuras pamatā bija dati no pētījumu centra SKDS, parādīja, ka sabiedrībā daļa profesiju tiek cieši saistītas ar dzimumu. Sabiedrībai ir vienalga, kura dzimuma pārstāvis nodrošina bankas konsultācijas (to norādījuši 75% respondentu), bet lielākā daļa jeb 86% iedzīvotāju bērna pieskatīšanu uzticētu sievietei, bet 88% automašīnas labošanu – vīrietim. Lielākā daļa jeb 71% respondentu sava tālruņa vai datora remontu arī uzticētu vīrietim nevis sievietei.

Pētījuma pilno versiju var lasīt ŠEIT

IT nozarē strādājošās sievietes pētījuma ietvaros veiktajās fokusgrupās dalījās pieredzē un norādīja, ka, uzsākot darbu IT profesijā, ir saskārušās ar neuzticēšanos viņu profesionālajām spējām no kolēģu vai klientu puses, jo tā ir neierasta situācija – sadarboties ar sievieti – informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) profesionāli. Tāpat vairākos gadījumos sievietes atzina, ka viņu karjeru atklātā vai mazāk atklātā veidā ievērojami palēlinājusi loma ģimenē – atbildība par bērniem vai iespējamība, ka pārskatāmā nākotnē tādi būs, kad darba devējs, apzinoties darba kavēšanas risku, sievietēm uzticējis mazāk atbildīgus pienākumus. Sievietes ir pieredzējušas arī nelabvēlīgu attieksmi, piemēram, seksuāla rakstura jokus.

Kopumā sievietes motivē IT jomas dinamiskā attīstība un atalgojums, taču diskriminācijas kontekstā visizteiksmīgākie ir atalgojuma dati. Centrālās statistikas pārvaldes un Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka sievietes IKT sektorā saņem  20–28% zemāku atalgojumu nekā vīrieši, turklāt, vīriešu atalgojums pieaug straujākā tempā nekā sievietēm.

Sievietes nedaudz vairāk nekā vīrieši novērtē dažādību kā ieguvumu uzņēmumam, tomēr nevar novērot, ka darbinieki to apzinātos kā nozīmīgu trūkumu. Pārsteidzoši, ka sievietes, lai arī apzinās nepieciešamību lauzt priekšstatu par šo nozari kā vīriešiem piemērotāku, vienlaikus izjūt apdraudējumu no īpaši tam paredzētajām aktivitātēm, jo baidās, ka lielāka uzmanība dzimumam mazinās sieviešu profesionālo spēju nozīmi. Providus pētījums tika veikts no janvāra līdz maijam, kas ietvēra SKDS aptauju, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju, kā arī intervijas ar nozares ekspertiem, fokusgrupas un anonīmas aptaujas. 

“Lai mazinātu stereotipus un palīdzētu vairākām cilvēku grupām iekļauties IT nozarē, kā arī pievērstu sabiedrības uzmanību vienlīdzīgas darba samaksas jautājumiem, no 3. jūnija uzsākam TechMentor – IT vēstnešu iniciatīvu un mentoru programmu. Dalībnieces no savas puses apņemas veicināt IT nozares prestiža celšanu un savu iegūto zināšanu nodošanu tālāk – īpašu uzmanību pievēršot meiteņu un sieviešu iesaistei IT nozarē. Vēstneses apņemas aprunāties ar vismaz vienu pazīstamu meiteni vai sievieti, lai viņai pastāstītu par karjeras iespējām IT nozarē un atbildētu uz ieinteresējošajiem jautājumiem,” skaidro Riga TechGirls vadītāja Anna Andersone.

Savukārt mentoru programma (http://rigatechgirls.org/mentorship) šobrīd apvieno aptuveni 70 dažādus ekspertus, kas apņemas sniegt noderīgus padomus sievietēm dažādos posmos. Mentori ir apņēmušies vismaz stundu veltīt programmas dalībniekam, lai viņu iedrošinātu noticēt saviem spēkiem uzsākt karjeru IT nozarē, turpināt studijas vai atrast savu vietu nozarē. “Mēs aicinām iesaistīties citus mentorus un vēstnešus, tai skaitā vīriešus, lai visi kopā neturētu sveci zem pūra, bet palīdzētu nozarē mazināt stereotipus, kas dotu ilgtermiņa ieguvumus ekonomikai kopumā,” turpina A. Andersone.

TechMentor – IT vēstnešu iniciatīvu un mentoru programmu atbalsta sabiedrībā un nozarē pazīstamas līderes, tai skaitā Valsts pirmā lēdija Andra Levite, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas prezidente Signe Bāliņa, Latvijas Mobilais telefons (LMT) Viceprezidente Laura Keršule, Accenture Talantu studijas vadītāja Latvijā Zanda Arnava, Microsoft vadītāja Baltijā Renāte Strazdiņa, Valsts prezidenta padomniece informatīvās telpas un digitālās politikas jautājumos Ieva Ilvesa, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jaunuzņēmumu atbalsta nodaļas vadītāja Olga Barretu-Gonsālvisa, Infogram līdzdibinātāja Alise Dīrika, Rīgas Tehniskās universitātes doktorante, zinātniskā asistente Māra Pudāne, VREACH līdzdibinātāja Marina Petrakova, Tilde Valodu sistēmu biznesa attīstības vadītāja Diāna Butina, A. Andersone un citas IT līderes.

Riga TechGirls mājas lapā (http://rigatechgirls.org/memorands) ir pieejams IT Vēstnešu memorads. Ikviena sieviete, kas atbalsta tajā izvirzītos punktus un apņemas personīgi aprunāties ar pazīstamu meiteni vai sievieti par karjeras iespējām IT nozarē, ir aicināta parakstīt memorandu.

“Accenture iestājas par to, lai nozarē tiktu nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas ikvienam. Ikdienā, strādājot ar kolēģiem un talantiem, tai skaitā no personīgās pieredzes varu apliecināt, ka sievietēm IT nozarē ir līdzvērtīgas iespējas, jo ir pieejams elastīgs darba laiks, lai profesionālos pienākumus savienotu ar personīgo dzīvi un saņemtu konkurētspējīgu atalgojumu. Accenture iestājas par iekļaujošu darba vidi visā – mēs respektējam ikvienu. Tāpat IT profesiju spektrs ir dažāds, lai katrs atrastu sev piemērotāko amatu. Iespējas ir plašas. IT mainās – nozarē ir vieta visiem un ikvienam,” norāda Z. Arnava.

 


Atpakaļ