Tehnoloģiju konferences "Cits Kosmoss 2022" atklāšana
⭐ Zanda Zilgalve, IT Izglītības fonda izpilddirektore
⭐ Zanda Arnava, Accenture Talent Studio vadītāja Baltijā
⭐ Jānis Grabis, Rīgas Tehniskā universitātes Vadības informācijas tehnoloģijas katedras vadītājs, profesors, IT Izglītības fonda Valdes loceklis
"Bērnu drošība internetā"
Ģirts Čamanis ir Tehniskās izglītības un jaunrades skolas vadītājs, STEAM eksperts un robotikas apmācības skolniekiem aizsācējs Latvijā. Savā pieredzes stāstā Ģirts aktualizē tēmu par bērnu drošību intenretā jeb kiberdrošību. Viņš arī dalās ar savu pieredzi darbā ar skolēniem STEAM interešu izglītībā- interaktīvu kiberdrošības meistarklases izstrādi sākumskolas un pamatskolas skolēniem.
"Zinātniskās pētniecības loma medicīnas tehnoloģijās"
Kristaps Paļskis ir Eiropas Kodolpētījumu organizācijas (CERN) pētnieks. Viņš ir ieguvis maģistra grādu medicīnas fizikā un šobrīd ir arī Rīgas Tehniskā universitātes doktorantūras students. Doktorantūrā viņš pēta inovatīvas staru terapijas tehnoloģijas vēža ārstēšanai. Kristaps dalās ar savu profesionālā virziena izvēli kā skolnieks, kuram interesējuši teju visi STEM priekšmeti un mēģina atbildēt uz jautājumiem: - Ko darīt, ja vidusskolā interesē medicīna, tomēr ārsta profesijā sevi neredzu? - Ko darīt, ja padodas fizika, bet tā asociējas ar teoriju, bet nākotnē vēlos darboties praktiski? Kristaps aktualizē to, kāda loma ir zinātniskajai pētniecībai medicīnas tehnoloģiju attīstībā caur dažādām medicīnas tehnoloģiju perspektīvām - "lietotājs - inženieris - pētnieks".
"RTU Inženierzinātņu vidusskola un Starptautiskās zinātņu un tehnoloģiju skola"
Laura Fjodorova ir RTU Inženierzinātņu vidusskolas direktore, ķīmiķe un priekšmeta pasniedzēja. Laura savā iedvesmas stāstā iepazīstina ar Rīgas Tehniskā universitātes Inženierzinātņu vidusskolas darbības ideju un to, kā nonāca līdz tam, ka skola piedāvā apgūt padziļināti ne tikai matemātiku, fiziku un ķīmiju, bet arī programmēšanu. Laura arī īsi iepazīstina ar to, kas ir jaunā Rīgas Tehniskā universitātes Starptautiskā zinātņu un tehnoloģiju skola.
"Kā gatavoties un startēt mācību priekšmetu olimpiādēs?"
Ramona Poreitere ir Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Pirmās programmēšanas skolas skolniece, kā arī Starptautiskās matemātikas un Eiropas meiteņu informātikas olimpiāžu laureāte. Ramona dalās savā pieredzes stāstā par to, kā ir gatavoties un startēt mācību priekšmetu olimpiādēs, pārstāvot Latviju starptautiskā līmenī. Viņa atklāj: kādi ir olimpiāžu uzdevumi, kāda ir loma skolotājiem, mentoriem un vienaudžiem gatavošanās procesā, kāpēc olimpiādes ir noderīgas pašizaugsmē.
"Digitālie rīki medicīnas nozarē"
Ieva Dzirkale ir Roche Latvija digitālās stratēģijas vadītāja. Savā pieredzes stāstā Ieva stāsta par digitālajiem rīkiem medicīnas nozarē. Viņa saka: "Digitālo veselības rīku un to izmantošanas iespējas pasaulē ir daudz, bet ne viss ir noderīgs, ne viss ir viegli ieviešams. Šekspīra "Būt vai nebūt" jautājums noder arī tad, ja plāno radīt ko inovatīvu un transformējošu veselības jomā. Jo pats svarīgākais arī digitālā laikmetā ir cilvēks - vai cilvēks būs gatavs lietot jaunu risinājumu? Manuprāt, vienmēr ir vērts mēģināt. Vēl vairāk – tieši Jums, jaunieši, ir jāmēģina visvairāk".
"No bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes līdz darbam IT uzņēmumā "Exonicus""
Līga Ellere vada pētniecības un attīstības projektus Exonicus R&D, Exonicus Inc. Eiropas filiālē. Uzņēmums ir globāli unikālas programmatūras izstrādātājs, kas palīdz militārās medicīnas profesionāļiem nostirpināt savas prasmes un zināšanas, mācoties XR vidē. Līga savā pieredzes stāstā iepazīstina ar to, kāds ir bijis viņas profesionālās izaugsmes ceļš no bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes līdz darbam IT uzņēmumā Exonicus. Ar savu stāstu Līga vēlas parādīt piemēru, ka IT ir izteikti starpdisciplināra nozare, kura neaprobežojas tikai ar programmēšanu.
"Militārā zinātne"
Juris Ķiploks ir Rīgas Tehniskās universitātes aizsardzības un militāro tehnoloģiju pētījumu centra vadītājs. Savā pieredzes stāstā Juris Ķiploks iepazīstina ar to, kas ir militārā zinātne, kādi ir tās mērķi, līdzekļi un metodes. Juris aktualizē militārās un aizsardzības tehnoloģijas kopumā ar mērķis radīt jauniešim interesi par militāro jomu.
"Militārais fotogrāfs"
Gatis Indrēvics ir karavīrs, štāba virsseržants un ir viens no zināmākajiem militārajiem fotogrāfiem gan Latvijā, gan Eiropā. Viņš strādā Aizsardzības ministrijā Militāri publisko attiecību departamentā un spēlēt dūdas bungu un dūdu mūzikas grupā „Auļi”. Nacionālajos bruņotajos spēkos viņš dien jau vairāk kā 20 gadus un starptautiskajās operācijās piedalījies trīs reizes – vienu reizi Irākā un divas – Afganistānā. Tas ir arī sākums interesei par fotografēšanu, jo Irākas bāze atradās vien pāris kilometrus no Babilonas. Vienīgais veids, kā šīs vēsturiskās vērtības iemūžināt, bijis nofotografēt.
"Kosmosa tehnoloģijas ikdienas drošībai"
Kristaps Banga ir Accenture Europe Space Go To Market Lead, inovāciju vadītājs Baltijā. Kristaps savā pieredzes stāstā stāsta par kosmosa tehnoloģiju izmantošanu aizsardzības industriju nolūkos un to, kā šīs tehnoloģijas veicina arī mūsu civilo personu ikdienas drošību, un kādēļ tieši tagad šo tehnologiju pielietojums tik strauji attīstās.
"Izaicinājumi skolā IT jomā"
Terēza Dinula savu karjeru sāka kā IT un matemātikas skolotāja, pēc tam 10 gadus nostrādāju kā IT projektu vadītāja. Pagājušajā gadā viņa atgriezās skolā, bet jau kā Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas direktore. Savā pieredzes stāstā Terēza dalās ar savām domām par izmaiņām skolā IT jomā un to, kādi ir izaicinājumi STEM. Video gaitā viņa dalās arī ar dažiem Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas skolēnu veiksmes stāstiem. Terēza arī aicina nozari praktiski iesaistīties izglītībā, lai mācīšanās procesu jauniešiem padarītu vieglāku un drošāku.
"Kosmosa projekti izglītībā"
Miks Dzenis ir Kosmosa izziņas centra vadītājs. Savā iedvesmas stāstā viņš uzrunā skolotājus, skolēnus un viņu vecākus par to, kā sasniegt Kosmosa telpu tepat uz Zemes, aktualizējot mācīšanos interesantā un praktiski aizraujošā veidā.
"Vispārīgi robotikas attīstības virzieni pasaulē"
Oskars Teikmanis ir Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieks. Savā stāstā viņš apvienot savu pieredzi robotikā no skolas līdz studiju beigām, kā arī dalās savās atziņās no darba Vācu Kosmosa centrā. Viņš atklāj vispārīgus robotikas attīstības virzieniem pasaulē: kādi tie ir un uz kurieni tie mūs ved- industriāli roboti, pašbraucošās mašīnas, autonomi roboti uz zemes un kosmosā. Kas tiem ir kopīgs un, kas atšķirīgs no tehniskās un cilvēciskās puses?
"Ceļš uz datorspēles "Flashing Lights" izstrādi"
Nils Jakrins ir SIA 600 datorspēļu izstrādātājs un strādā pie unikālas datorspēles "Flashing Lights". Nils ir mācījies multimēdiju un vizuālo kominukāciju Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas Akadēmijā. Viņš veidoja karjeru reklāmas nozarē un kādus 10 gadus vēlāk izdomāja pamainīt nodarbošanos un sekot aicinājumam darīt kaut ko datorspēļu virzienā. Sākot ar maziem darbiem internetā un vēlāk, pārdodot spēļu sistēmu sagataves, attīstīja savu spēli, kuru, sadarbībā ar izdevniecību Anglijā, publicēja platformā Steam un turpina pie tās strādāt jau vairāk kā 6 gadus.
"Energo efektivitātes sacensības skolēniem"
Ivaru Bahmani var uzskatīt par lielu entuziastu un jaunās paaudzes iedvesmotāju tehnoloģijās un energoefektivitātē. Ivars ir mācību priekšmeta "dizains un tehnoloģijas" skolotājs Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā un Energoefektivitātes sacensību idejas autors. Video gaitā Ivars iepazīstina ar Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 15 izglītības principiem uz kuriem balstās arī unikālās Energo efektivitātes sacensības. Sacencības ir guvušas lielu atsaucību ne tikai no jauniešu, bet arī no viņu vecāku puses, jo skolēniem un studentiem ir iespēja būvēt savas automašīnas radošos veidos.
"Iedvesmas stāsts par robotikas tehnoloģiju jaunuzņēmumu “Giraffe360”"
Mikus Opelts ir nekustamā īpašuma tehnoloģiju jaunuzņēmuma “Giraffe360” dibinātājs. Savā pieredzes stāstā Mikus stāsta par sava profesionālo karjeras ceļu un sava uzņēmuma attīstību, kurā, balstoties uz mākslīgo intelektu, izstrādā robotizētas video un foto uzņemšanas kameras. Produkts ļauj veidot plānojumus un virtuālās tūres nekustamā īpašuma nozarei. Mikusa jaunuzņēmums darbojas jau 30 valstīs un nopietni pievēršas ASV tirgum.
"Konferences noslēgums"